Zapisz się na
darmowy biuletyn

”Wstęp do Medycyny Naturalnej”

>> Przeczytaj więcej...

Przez czakry do zdrowia


Czakry to ośrodki wirującej energii w ciele człowieka, których zadaniem jest utrzymywanie nas w równowadze fizycznej, mentalnej, emocjonalnej i duchowej.

Pojęcie czakra (czakram, chakra) wywodzi się ze starożytnego indyjskiego systemu uzdrawiania, który wyróżnia w ciele siedem głównych ośrodków kierujących przepływem energii subtelnych. W sanskrycie wyraz „czakra” oznacza „koło” lub „dysk”. Symbolizują połączenie ciała duchowego z fizycznym i pokrywają się z układem hormonalnym. Harmonijna praca czakr wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ciała, natomiast stan niezrównoważenia, blokady – objawiają się na poziomie fizycznym jako choroby.

Teoria czakr jest cennym i wnikliwym wytłumaczeniem holistycznej natury człowieka. Pozwala zrozumieć, że osiągnięcie zdrowia i pełnej harmonii w życiu powinno opierać się nie tylko na trosce o ciało fizyczne, ale też emocjonalne, umysłowe i duchowe. Każda z siedmiu czakr zawiaduje inną częścią tej złożonej całości i pozwala dotrzeć do obszarów, które wymagają poprawy i wprowadzenia harmonii.

Czakry można widzieć w wyobraźni jako spirale energetyczne, barwne kielichy świetlne, wirujące kręgi. W tradycji hinduskiej przedstawia się je jako kwiaty lotosu, każdy wirujący z inną częstotliwością, kolorem i inną ilością płatków. W ciele człowieka są tysiące mniejszych czakr, ale najczęściej wymienia się siedem głównych, nad którymi warto pracować. Czakry te ułożone są symetrycznie, jedna nad drugą – od kości guzicznej aż po czubek głowy. Ich środki współtworzą kanał biegnący wzdłuż kręgosłupa, zwany „szuszumną”.

Każdy ośrodek energetyczny czyli czakram odpowiada za zbieranie subtelnej energii, przekształcanie i przekazywanie jej ciału. Każda czakra jest powiązana z określonym gruczołem dokrewnym i organami wewnętrznymi. Energia przekazywana gruczołom przekształcana jest przez narząd w hormony, które roznoszą się z krwią po całym ciele i wpływają na zdrowie człowieka.


Czakry odzwierciedlają siłę życiową na poziomie energetycznym, a gruczoły dokrewne są odbiciem tej samej energii na poziomie fizycznym...” Chris Griscom

Siedem głównych czakr to: czakra korzenia(podstawy), czakra śledziony (seksualna), czakra splotu słonecznego, czakra serca, czakra gardła, trzecie oko i czakra korony. Każdej z czakr przypisane są określone właściwości, które w skrócie omówię.

Reprezentacja czakr i ich kolorów, ze strony peacefulmind.com

Czakra 1 – korzenia (podstawy, Muladhara)

Znajduje się u nasady kręgosłupa miedzy genitaliami a odbytem, emanuje kolorem czerwonym (jak zachodzące słońce). Jest to najniższa czakra i dlatego odpowiada za "najniższe", i jednocześnie najbliższe poziomowi fizycznemu emocje: poczucie bezpieczeństwa, bogactwa i podstawowych więzi rodzinnych.

Zaburzenia fizyczne i emocjonalne związane z niepoprawnym działaniem tej czakry, to: zwyrodnieniowe zapalenie stawów, wewnętrzny niepokój, pustka, trudności w osiąganiu celów, brak koncentracji.

Na poziomie fizycznym czakra korzenia odpowiada za: układ szkieletowy (w tym kręgosłup), nerki i jelito grube. W układzie hormonalnym powiązana jest z nadnerczami. Astrologicznie odpowiada jej znak Koziorożca, rządzącą planetą jest Saturn a żywiołem ziemia. Do czakry tej przypisany jest zmysł węchu.

Czakrę korzenia energetyzuje się wizualizując wpływający do niej strumień czerwonej energii z Ziemi lub sytuacje z życia, gdzie nasze potrzeby materialne są w pełni zaspokojone.

Do pracy z czakrą podstawy można wykorzystać kryształy: agat, krwawnik, tygrysie oko, granat, rubin, hematyt, onyx, kwarc różowy i kwarc dymny; a zapachy (kadzidła, olejki): drzewo cedrowe, paczuli, mirra, piżmo i lawenda.

Czakra 2 – krzyżowa
(śledziony, seksualna, Swadhisthana)

Znajduje się w podbrzuszu, około 3-5 cm poniżej pępka i emanuje kolorem pomarańczowym. Odpowiada za równowagę emocjonalną, poczucie estetyki, popęd płciowy. Jeśli działa nieprawidłowo, objawiać się to może zaburzeniami w popędzie seksualnym, depresją, brakiem poczucia piękna, niezrównoważeniem emocjonalnym, nadwrażliwością, nieuzasadnionym poczuciem winy. Mogą pojawić się problemy z pęcherzem, prostatą i bóle w dole pleców.

Na poziomie fizycznym czakra krzyżowa odpowiada za narządy płciowe, pęcherz moczowy, prostatę, jelito cienkie, trzustkę i wątrobę. W układzie hormonalnym powiązana jest z jądrami/jajnikami. Astrologicznie odpowiada jej znak Raka i Skorpiona, rządzącą planetą jest Pluton a żywiołem woda. Odpowiada za zmysł smaku.

Czakrę krzyżową energetyzuje się poprzez wizualizację pomarańczowego strumienia energii oraz sytuacje z życia, w których budzi nas silne poczucie piękna i spełnienia.

Do pracy z czakrą krzyżową można wykorzystać kryształy: cytryn, karneol, złoty topaz. Zapachy (kadzidła, olejki): jaśmin, róża i drzewo sandałowe.

Czakra 3 – splotu słonecznego (Manipura)

Znajduje się między pępkiem a podstawą mostka i emanuje kolorem żółtym (złotym). Odpowiada za witalność, wolę, siłę osobowości, dobre samopoczucie i pobudzenie organizmu oraz poczucie odrębności i zdolności poznawcze (intelektualne). Jeśli działa nieharmonijnie, może prowadzić do egoizmu, narcyzmu, ucieczki od ludzi, otępienia, depresji, znużenia i braku energii witalnej. Zaburzenia fizyczne: wrzody żołądka, zmęczenie, otłuszczenie żołądka, alergie, cukrzyca.

Na poziomie fizycznym odpowiada za pobudliwość układu nerwowego, mięśnie szkieletowe, skórę i układ trawienny. W układzie hormonalnym powiązana jest z trzustką. Astrologicznie odpowiada jej znak Lwa i Barana, rządzącą planetą jest Mars i Słońce a żywiołem ogień. Odpowiadającym zmysłem jest wzrok.

Czakrę słoneczną energetyzuje się wizualizacją złotego strumienia energii lub sytuacji życiowych związanych z dużym zasobem witalnej energii, takich jak ulubiony sport.

Do pracy z czakrą słoneczną można wykorzystać kryształy: cytryn żółty, topaz, awenturyn i oligoklaz (kamień słoneczny). Zapachy (kadzidła, olejki): róża, palczatka, bergamota, ylang-ylang.

Czakra 4 – serca (Anahata)

Znajduje się na środku klatki piersiowej na wysokości serca i emanuje kolorem jasnozielonym lub różowym. Odpowiada za poczucie bliskości, miłości i przyjaźń (związki międzyludzkie). Jeśli czakra serca działa nieprawidłowo, może powodować trudności w nawiązywaniu kontaktów, poczucie nieakceptacji i odrzucenia. Problemy fizyczne to: płytki oddech, nadciśnienie, choroby serca, rak.

Na poziomie fizycznym odpowiada za serce, układ krążenia (krew, limfa), klatkę piersiową. W układzie hormonalnym powiązana jest z grasicą. Astrologicznie odpowiada jej Waga i Byk, rządzącą planetą jest Wenus a żywiołem powietrze. Czakra ta odpowiada za zmysł dotyku.

Czakrę serca energetyzuje się wizualizując strumień jasnozielonej energii lub sytuacje życiowe, w których odczuwaliśmy silną bliskość i zaufanie do drugiej osoby lub do całej ludzkości.

Do pracy z czakrą serca można wykorzystać kryształy: cytryn turmalin, kwarc różowy, szmaragd, kalcyt zielony, jadeit, azuryt, awenturyn, malachit i kamień księżycowy. Zapachy (kadzidła, olejki): róża, melisa, bergamota.

Czakra 5 – gardła (Wiszuddha)

Znajduje się u podstawy szyi i emanuje jasnoniebieskim kolorem. Odpowiada za poczucie własnej wartości, zdanie o sobie, komunikowanie się i autoekspresję. Czakra ta przechowuje wszystkie wyparte przez świadomość emocje. Jej nieprawidłowe działanie prowadzi do zbyt niskiej lub zbyt wysokiej samooceny oraz pogorszenia a nawet zablokowania kontaktu z podświadomym umysłem. Inne zaburzenia emocjonalne to: perfekcjonizm, nieumiejętność wyrażania emocji, zablokowana kreatywność. Zaburzenia fizyczne: bóle gardła i szyi, problemy z tarczycą, słuchem, szumy w uszach, astma.

Na poziomie ciała czakra ta odpowiada za gardło, oskrzela, usta i uszy. W układzie hormonalnym powiązana jest z tarczycą. Astrologicznie odpowiada jej znak Bliźnięta i Panna, rządzącą planetą jest Merkury a żywiołem eter. Odpowiadającym zmysłem jest słuch.

Czakrę gardła energetyzuje się wizualizacją jasnoniebieskiego strumienia energii lub wybaczania sobie z przeszłości.

Do pracy z czakrą gardła można wykorzystać kryształy: turkus, lazuryt, akwamaryn, agat, celestyn, sodalit i szafir. Zapachy (kadzidła, olejki): rumianek i mirra.

Czakra 6 – trzeciego oka (Adżna)

Znajduje się nieco powyżej przerwy nad brwiami i emanuje kolorem indygo. Odpowiada za intuicję i mądrość a także duchowość, metafizykę. Jej nieprawidłowe działanie może prowadzić do materializmu i skrajnego racjonalizmu. Zaburzenia fizyczne i emocjonalne: bóle głowy, słaby wzrok, jaskra, zaburzenia neurologiczne, koszmarne sny, trudności z uczeniem się, halucynacje.

Na poziomie ciała czakra ta odpowiada za gospodarkę neurohormonalną, oczy, podstawę czaszki, podwzgórze. W układzie hormonalnym powiązana jest z przysadką mózgową. Astrologicznie odpowiada jej znak Strzelec i Ryby, rządzącą planetą jest Neptun, Jowisz a żywiołami światło/energia telepatyczna. Odpowiada jej szósty zmysł.

Czakrę szóstą energetyzuje się wizualizacją strumienia energii o kolorze indygo, granatu, lub otwierającego się trzeciego oka.

Do pracy z czakrą korzenia możesz wykorzystać kryształy: ametyst, fluoryt, azuryt, apatyt purpurowy, kalcyt, szafir, fluoryt, lazuryt; olejki/kadzidła: hiacynt, fiołek i geranium.

Czakra 7 – korony (Sahasrara)

Znajduje się na czubku głowy i emanuje kolorem fioletowym (lub białym, fioletowo-różowym). Odpowiada za duchowość, doznania mistyczne, poczucie jedności z Wszechświatem i znalezienie misji życiowej. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do skrajnego materializmu i braku perspektyw życiowych.

Zaburzenia fizyczne i emocjonalne powiązane z tą czakrą to: chroniczne wyczerpanie, epilepsja, choroba Aizheimera, depresja, obsesyjne myśli, zamęt.

Na poziomie ciała czakra ta odpowiada za mózg i rdzeń kręgowy, korę mózgową i górną część czaszki. W układzie hormonalnym powiązana jest z szyszynką. Astrologicznie odpowiada jej znak Wodnik, rządzącą planetą jest Uran a żywiołami myśl/energia kosmiczna.

Czakrę korony energetyzuje się wizualizując strumień fioletowej lub białej energii oraz poprzez szczerą modlitwę.

Do pracy z czakrą korony możesz wykorzystać kryształy: ametyst, kryształ górski, diament, biały jadeit, biały turmalin, kwarc mleczny; zapachy: kadzidło, lawenda, palisander.

Oczyszczanie i energetyzacja czakr

(oparte na ćwiczeniach kundalini – jogi):

Usiądź lub połóż się wygodnie z prostym kręgosłupem. Wyobraź sobie, że z jądra ziemi wypływa czerwony strumień energii kierując się w stronę czakry korzenia. Zobacz, jak czakra ta wypełnia się energią, zaczyna mienić się blaskiem, otwiera się. Następnie poprowadź energie do czakry seksualnej, zmieniając kolor na pomarańczowy. Ponownie pozwól, aby czakra druga napełniła się energią, zaczęła mienić się blaskiem pomarańczy, otwierać się.

Prowadź strumień energii do kolejnych czakr, zmieniając kolor i napełniając nim czakry. Przy każdej z czakr możesz zatrzymać się i wizualizować pozytywne sytuacje związane z daną czakrą.

Następnie wyobraź sobie, jak płynie z centrum kosmosu biała energia, wlatując do czakry korony i wypełnia ją energią, oczyszcza, harmonizuje. Podobnie z kolejnymi czakrami, pamiętając o zmianie kolorów. Na koniec połącz oba strumienie energii w Ying Yang.

Stymulacja czakr dłoni

Dłonie również posiadają swoje czakry, a ich stymulowanie pozwala na odczuwanie subtelnych energii (aura człowieka, czakry, aury zwierząt i roślin, etc.). Potrzyj przez chwilę energicznie dłonie. Następnie ustaw je blisko siebie i oddalaj, zbliżaj i oddalaj – wiele razy. Po jakimś czasie wyczujesz aurę swojej dłoni, palców.

Pozdrawiam,
Marcin Kijak